Atgriezties

Delfi TV ar Jāni Domburu – atbild VALDIS ZATLERS

Raidījumi / 19.10.2018

"Delfi TV ar Jāni Domburu" studijā viesojās Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers (2007—2011). Nule kā vēlētāji devās uz iecirkņiem un uzticēja savas balsis, ievēlot 13. Saeimu. Šobrīd partijas, kurām tauta atvēlējusi vietu parlamentā, ir ceļa jūtīs uz jauno Ministru kabinetu. Kā uz valdības veidošanu simtgades zīmē skatās cilvēks, kurš savulaik pats ne reizi vien stāvējis klāt šiem procesiem, kādā valstī dzīvojam šodien un kādu nākotni sagaidām?

Zatlers savu vārdu Latvijas vēstures lappusēs trekniem burtiem ierakstīja īsi pirms savas prezidentūras termiņa beigām — 2011. gada 28. maijā, kad tiešraidē Latvijas Televīzijā tautai paziņoja: "Pamatojoties uz Latvijas Republikas Satversmes 48. pantu, ierosinu Saeimas atlaišanu." Rīkojums numur divi kļuva par simbolu oligarhu varas norietam, bet pats Zatlers par pirmo valsts vadītāju, kurš "atlaidis" Saeimu.

Savā runā, kurā aicināja tikai pirms septiņiem mēnešiem ievēlētās 10. Saeimas atlaišanu, prezidents akcentēja, ka šim parlamentam ir daudz netikumu, taču toreiz nesen kā notikušais Saeimas balsojums, kas nedeva atļauju Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam veikt kratīšanu Saeimas deputāta Aināra Šlesera dzīvesvietā, "ir kā sirēna, kas brīdina par nopietnu konfliktu starp likumdevēju un tiesisko varu". Ar šo lēmumu viņš gribēja dot cilvēkiem varu "vienreiz pielikt punktu šauru personu grupu patvaļai" . Rīkojums numur divi noveda pie ārkārtas vēlēšanām 2011. gada rudenī, kurās tika ievēlēta 11. Saeima.

Zatlers arīdzan ir pirmais prezidents atjaunotās Latvijas vēsturē, kurš nesaņēma atbalstu atkārtotam termiņam.

2011. gada 9. jūlijā, kas bija diena pēc jaunā prezidenta — Andra Bērziņa — stāšanās amatā, Zatlers publiski paziņoja, ka dibina Zatlera Reformu partiju, kas pāris mēnešu vēlāk ārkārtas vēlēšanās ieguva 22 vietas jaunajā parlamentā.

Līdz savas politiskās karjeras sākumam Zatlers no 1994. gada vadīja Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu.
Rādīt vairāk Rādīt mazāk