Atgriezties

Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis

Raidījumi / 30.08.2018

"Delfi TV ar Jāni Domburu" studijā viesojas Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Domburs pirmoreiz kameru priekšā tiekas ar Vējoni Latvijas Valsts prezidenta statusā. Raidījuma vadītājs ar visiem agrākajiem Valsts prezidentiem kopš neatkarības atjaunošanas ticies savos raidījumos dažādās televīzijas studijās. Arī Vējonis bijis viņa viesis, taču līdz šim tikai kā ministrs.

Raimonds Vējonis, nomainot savu priekšteci Andri Bērziņu, prezidenta amatā tika ievēlēts 2015. gada 3. jūnijā, bet oficiāli pienākumus sāka pildīt 8. jūlijā.

"Zaļo un zemnieku savienība" savu virzīto kandidātu tolaik pieteica kā pirmo "zaļo" prezidentu Eiropā. Šis uzstādījums arī šodien atrodams valsts vadītāja mājaslapā, un tam seko paskaidrojums, ka tādēļ arī vides un klimatu pārmaiņu jautājums ir viena no viņa dienaskārtības prioritātēm.

Pirms nonākšanas prezidenta krēslā Vējonis pusotru gadu vadīja Aizsardzības ministriju, taču līdz tam visu savu profesionālo mūžu bija saistīts ar vides jautājumiem un ieņēma dažādus amatus – no bioloģijas skolotāja līdz pat ilggadējam vides ministram.

Stājoties amatā, Vējonis uzsvēra, ka viena no viņa galvenajām prioritātēm būs valsts drošība. Tāpat prezidents apņēmās veicināt visu Latvijā dzīvojošo tautu mierīgu sadzīvošanu.

Trīs prezidenta amatā aizvadītājos gados Vējonis ne reizi vien izpelnījies sabiedrības kritiku, tostarp par angļu valodas zināšanām un spēju uzstāties publiski, par nepārdomātu pozēšanu itāļu modes žurnālā, par braucienu uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem, kura laikā prezidents sēdās pie viena galda ar Aināru Šleseru, un citiem notikumiem. Taču jāatzīmē, ka prezidenta darbību pozitīvi vērtē vairāk nekā 60% Latvijas iedzīvotāju, vēsta pērnā gada nogalē publicētie sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS aptaujas dati.

Prezidentūras laikā Vējonis nācis klajā ar sešām likumdošanas iniciatīvām. Nesenākā no tām ir pērnā gada likumprojekts, kas paredzēja izbeigt piešķirt nepilsoņa statusu nepilsoņu bērniem, tā vietā atzīstot viņus par Latvijas pilsoņiem. Saeima šo ieceri noraidīja.

Vējoņa darbu uz laiku ietekmēja veselības problēmas – 2016. gada sākumā valsts vadītājam veica sirds operāciju, kurai sekoja vairākus mēnešus ilga atveseļošanās.

Kad līdz Saeimas vēlēšanām palicis nedaudz vairāk kā mēnesis – kas rūp Valsts prezidentam attiecībā uz vēlētāju izvēli un nākamā parlamenta sastāvu? Kādi pēc vēlēšanām būs viņa lēmumi, izvēloties, kuru personu aicināt veidot nākamo Ministru kabinetu, un kādi kritēriji tiks ievēroti, izvēloties topošo valdības vadītāju?

Rādīt vairāk Rādīt mazāk