Atgriezties

Delfi TV ar Jāni Domburu – atbild Silvija Radzobe

Raidījumi / 25.03.2019

Pirmo reizi Latvijā tapusi grāmata, kas izseko aktiermākslas attīstībai visā latviešu teātra pastāvēšanas laikā. "100 izcili Latvijas aktieri" – skatuves mākslinieku personību un daiļrades portretējums un 486 fotoattēli 1016 lappusēs, divos sējumos. Grāmata drīz pēc izdošanas izpelnījās lielu piekrišanu un tai, tiekot gandrīz pilnībā izpirktai, drīzumā iznāks otrais metiens. Par tapušo vēstures liecību un citiem ar kultūru un ne tikai to saistītiem jautājumiem pirmdien, 25.martā, pulksten 13.00 atbildēs "100 izcili Latvijas aktieri" projekta autore un teātra kritiķe Silvija Radzobe. Raidījums būs skatāms tiešraidē, bet pēc tam to varēs aplūkot ierakstā.

Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskais apgāds šā gada sākumā laida klajā grāmatu "100 izcili Latvijas aktieri", tās idejas autore, projekta vadītāja un zinātniskā redaktore ir Silvija Radzobe.

Aktieru portretu autori ir 22 latviešu teātra zinātnieki/kritiķi, kuri pārstāv visas paaudzes. Autori raksturo aktieru personības, kā arī noskaidro viņu daiļrades savdabības "formulu", neslēpjot pretrunas un dzīves sarežģītos līkločus. Grāmatā raksturota visu lielāko Latvijas teātru režijas specifika, kā arī laikmets, kurā dzīvoja un strādāja aktieri.

Izvēlēto aktieru loks ietver kā mūsdienu skatuves māksliniekus, tā to paaudžu pārstāvjus, kas 19. gadsimtā dibināja latviešu profesionālo teātri. Vienā izdevumā satiekas Ādolfs Alunāns, Dace Akmentiņa, Elza Radziņa, Žanis Katlaps, Vija Artmane, Lilija Štengele, Aleksandrs Bojarskis, Vilis Daudziņš, Juris Žagars, Gundars Āboliņš, Harijs Liepiņš, Jēkabs Duburs, Dainis Grūbe, Ilze Ķuzule-Skrastiņa un daudzi citi.

Radzobes profesionālā darbība ir plaša, viņa ir gan teātra kritiķe, gan zinātniece, vēsturniece, rakstniece un profesore. Tāpat viņa izveidojusi LU teātra studiju novirzienu. Radzobes rakstītās teātra izrāžu recenzijas jau daudzus gadu desmitus lasītāji var sastapt dažādos medijos.
Rādīt vairāk Rādīt mazāk